Skip to content Skip to footer

Csokoládéval a klímaváltozás ellen

Egy hamburgi gyárban kakaóbab héjakból fekete port készítenek, azzal a potenciállal, hogy küzdeni lehet vele az éghajlatváltozás ellen. A gyár igazgatója szerint visszafordítják a szénciklust. – írja a phys.org

A kakaóhéj 600 fokra való melegítésével bioszenet gyártanak egy oxigénmentes szobában. A folyamat leköti az üvegházgázokat és végtermék műtrágyaként használható, vagy a zöld beton gyártásban összetevőként. A szakértők szerint, bár a bioszén ipar még gyerekcipőben jár, a technológia egy új lehetőséget kínál a Föld légköréből való széneltávolításra. AZ ENSZ szervezete, az IPCC (Éghajlat-változási Korményközi Testület) szerint a bioszénnel az emberiség által jelenleg évente produkált 40 billió metrikus tonna szénből 2.6 billió befogható. De az alkalmazás fokozása kihívást marad.

Amazonia

Peis Steinlund a Circular Carbon vezérigazgatója szerint visszafordítják a szénciklust.

A gyár, mely Európában az egyik legnagyobb, a használandó kakaóhéjakat egy csőhálózaton át veszi egy szomszédos kakaógyárból. A bioszén a héjakban lévő szén-dioxidot csapdába ejti – egy olyan folyamatban, amit bármely más üzemben alkalmazható. Ha a kakaóhéjakat úgy kezelnék, mint általában, a felhasználatlan melléktermékben lévő szén felszabadulna a légkörbe az elbomlás során.

David Houben, az franciaországi UniLaSalle intézet környezettudósa szerint, ehelyett a szén évszázadokra be van zárva a bioszénbe. Egy metrikus tonna bioszén 2.5-3 tonna szén-dioxidot képes raktározni.

A BIOSZENET MÁR A BENNSZÜLÖTT AMERIKAI POPULÁCIÓ HASZNÁLTA MŰTRÁGYAKÉNT, MIELŐTT A 20. SZÁZADBAN ÚJRA FELFEDEZTÉK AZ AMAZON-MEDENCÉBEN RENDKÍVÜL TERMÉKENY TERMŐTALAJT KUTATÓ TUDÓSOK. A MEGLEPŐ ANYAG SZIVACSSZERŰ SZERKEZETE FOKOZZA A TERMÉST AZZAL, HOGY NÖVELI A TALAJ VÍZ-ÉS TÁPANYAGELNYELÉSÉT.

Az enyhe csokoládé illattal körbevett hamburgi gyárat a létesítmény csővezetéke által leadott hő melegíti. A végterméket fehér zsákokba öntik és granulátum formában eladják a helyi gazdáknak.

Szénköltség

A gyártási folyamat, a pirolízis, szintén produkál bizonyos mennyiségű biogázt, amit újra eladnak a szomszédos gyárnak. Összesen 3.500 tonna bioszenet és akár 20 megawattóra gázt termel az üzem évente, 10.000 tonna kakaóhéjból. Mindazonáltal a gyártási módszer növelése az IPCC  által elképzelt szintre továbbra is nehéz.

HOUBEN AZT MONDTA, AHHOZ, HOGY A RENDSZER TÖBB SZENET RAKTÁROZZON, MINT AMENNYIT TERMEL, MINDENT LOKÁLISAN KELL CSINÁLNI, KEVÉS SZÁLLÍTÁSSAL, VAGY SZÁLLÍTÁS NÉLKÜL. MÁSKÉNT NINCS ÉRTELME.

És nem minden talajtípus alkalmazkodik jól a bioszénhez. A műtrágya hatékonyabb a trópusi éghajlaton, míg a gyártásához szükséges nyersanyag nem mindenhol beszerezhető. A körülbelül 1.000 euros ár szintén akadály lehet – ez túl sok egy gazda számára. Ahhoz, hogy a fekete por felhasználása jobb legyen, más alkalmazásokat kell találni. Például az építkezési ágazat használhatja a bioszenet a zöld betongyártásban.

De hogy hasznot húzzanak, a bioszén üzlet előjött egy másik ötlettel: szén igazolásokat eladni. Eladni igazolásokat olyan vállalatoknak, amelyeknek egyensúlyban van a szénkibocsátásuk a bioszén termelésükkel.

Stenlund azt mondta, azzal, hogy beillesztették a bioszenet a nagyon szabályozott európai szénigazolási rendszerbe, erős növekedést látnak az ágazatban. Vállalata három új telephelyet kíván nyitni, hogy még több bioszenet gyártson az elkövetkező hónapokban.

Európa szerte elkezdtek szaporodni a bioszén projektek. A bioszénipar szövetség szerint idén majdnem megduplázódik 90.000 tonnára a gyártás a tavalyihoz képest.

(Forrás: https://phys.org/)

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]