Skip to content Skip to footer

A falnál is jobban szigetelnek az új nyílászárók

Amikor az építészek hőszigetelésről beszélnek, általában elmondják, hogy az épület szigetelése mellett a nyílászáróknak is fontos szerepük van abban az optimális eredmény elérésében. Bár laikus szemmel első ránézésre csaknem minden ablak egyforma, ablak és ablak között hatalmas minőségi különbség lehet. Cikkünkben sorra vettük azokat a szempontokat, melyekből bárki tájékozódhat a nyílászáró jó hőszigetelő képességének legfontosabb kritériumairól.

 JÓ HŐSZIGETELŐ KÉPESSÉG? ALAPELVÁRÁS!

Ténykérdés, hogy napjainkban egy valamire való nyílászáróval szemben alap elvárás a megfelelő hőszigetelő képesség. A fejlett társadalmakban evidenciának számít, hogy több okból is takarékoskodni kell az energiával. Az energiatakarékosság kulcsa pedig nem más, mint a jó szigetelés, márpedig a nyílászáróknak meglehetősen nagy a jelentősége hőszigetelési szempontból. A piacon ellenben nem egy olyan gyártóval találkozunk – legyen szó műanyag vagy fa nyílászárókról – aki, amikor termékeiről van szó, előszeretettel dobálózik a „kiváló hőszigetelő” tulajdonság fogalmával. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek többsége nincs vele tisztában, mit is kellene figyelni ebben a vonatkozásban. Pedig, a nyílászárók szerkezetére jellemző számtalan részleten rendkívül sok múlik az évek során.

AMIN SOK MÚLIK – ALAPANYAG, ÜVEG, VASALAT

 Egy ablak csak abban az esetben fog jobb hőszigetelő képességekkel rendelkezni akár a helyiségeket határoló falaknál is, ha a tok-szárny profilja gondosan kiválasztott alapanyagokból készül. Míg példának okáért egy jó minőségű energiatakarékos műanyag ablakok esetében hőszigetelő betéteket és légkamrákat helyeznek el a tokban és szárnyban, addig faablakoknál a ragasztott három réteggel és a kellő anyagvastagsággal érhető el az optimális hőszigetelés, illetve előzhető meg a vetemedés. A hőszigetelő képességet minden műanyag nyílászáró esetében mindenekelőtt az befolyásolja, hogy a szerkezetben hány légkamra található. Minél nagyobb a légkamrák száma, annál jobb hőszigetelő lesz az ablak, de laikusok számára persze kérdéses, hogy mi számít sok légkamrának. Egy 6-7 légkamrás nyílászárók már elég jónak mondhatók, persze ezeken belül is lehet az egyes termékek vonatkozásában valamennyi különbség. Alapanyagtól függetlenül, a kifogástalan energiatakarékosságot garantáló ablakok  minden esetben háromrétegű üveggel és a két üvegtábla között fémmentes anyagból készült üvegtávtartó kiegészítővel, un. melegperemmel készülnek.

NEMCSAK ENERGIÁT, PÉNZT IS SPÓROLUNK!

 Egy közelmúltban napvilágot látott tanulmány szerint egy átlagos családi házban önmagában a jobb hőszigeteléssel, illetve egy energiatakarékos nyílászáró cseréjével akár 55-60 százalékos energia-megtakarítást is el tudunk érni. A hőveszteség elkerülése és a jelentős költségmegtakarítás mellett érdemes hangsúlyozni az un. szoláris nyereséget is. A modern hőszigetelt nyílászárók üvegfelületein lévő bevonat a napfényt beengedi, a szoba melegét pedig “visszatükrözi”. Ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy az üvegnek ez a pozitív tulajdonsága rendkívül kellemes hatást eredményez azáltal, hogy “rásegít” a fűtésre ősszel-télen és tavasszal. Nem árt ugyanakkor hangsúlyozni azt is, hogy a fentiek következtében nyáron a lakótér katlanná válhat, ezért gondoskodunk jó előre megfelelő árnyékolásról.

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]